Mademoiselle Mana blog

Sally Rand – gwiazda burleski

Helen Gould Beck, znana pod pseudonimami Billie Beck, lub bardziej Sally Rand, (pseudonim ten nadał jej Cecil Blount DeMilleamerykański producent filmowy, scenarzysta, aktor, i reżyser) urodzona na początku XX w., miała wielkie znaczenie dla sceny burleskowej. Sally była artystką burleskową, oraz aktorką.

Sally Rand - taniec z wachlarzami

Sally Rand - taniec z wachlarzamiSally jest znana przede wszystkim z dwóch numerów, które są teraz bodaj najchętniej kopiowanymi przez inne artystki burleskowe numerami – taniec z strusimi piórami czyli feather fan dance , oraz taniec z bańką, tzw. Bubble Dance. Sama gdybym tańczyła burleskę na pewno zdecydowałabym się na taniec z wachlarzami, ponieważ jest bardzo ale to bardzo efektowny. Numery powstały dosyć dawno temu, a jednak popularne są do teraz. Tancerki zaś, z chęcią inspirują się dokonaniami Sally, decydując się na własne wersje tychże numerów. Jej taniec z wachlarzami został spopularyzowany w klubie  Paramount w mieście Chicago. Sally często występowała nago, na ciele miała jedynie makijaż, co teraz nie zdarza się zbyt często na scenie burleskowej. Co oczywiste, często miała z tego powodu problemy (areszty, problemy z policją).

Sally Rand jako aktorka

silent murder case - sally randSally była także stosunkowo popularną aktorką, zaś filmy z jej udziałem można oglądać do dziś. Była bardzo znana głównie na amerykańskim rynku filmowym, gdzie w latach 20-tych i 30-tych XX w, zagrała w 26 pełnometrażowych filmach, oraz w jednej krótkometrażowej produkcji . Zagrała między innymi w:

  • The Dressmaker from Paris (1925)
  • Sunset Murder Case (1938) ( na zdjęciu obok okładka filmu w wersji późniejszej już w VHS)

Sally umarła w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach 31 sierpnia 1979 r. Dożyła lat 75. Zostawiła po sobie wiele filmów oraz numerów burleskowych, za co należy się jej uznanie w oczach wszystkich fanów burleski.

 

Dita von Teese - taniec z pióramiTe dwa nieśmiertelne numery o których mowa wyżej (feather fan dance , oraz Bubble Dance), wykorzystała także (a jakże ) Dita von Teese, choć sama podkreśla, że jeśli o taniec z piórami chodzi, to Sally jest w tym przypadku niekwestionowaną mistrzynią ona zaś tylko wierną naśladowczynią.

Czy wcześniej znaliście Sally Rand?

Czy Was również zachwycają te numery?

Uważacie, że są dobrym sposobem na rozpoczęcie swoich pierwszych kroków na scenie burleski?